понедельник, 26 января 2015 г.


квітка – орган статевого розмноження

Мета: надати учням поняття про квітку як головний репродуктивний орган рослини, розкрити її суть, як видозміненого пагону, поглибити знання про будову рослинної квітки та біологічне значення її основних частин; розвивати вміння виявляти подібність у будові і зовнішньому вигляді квіток різноманітних рослин, формувати вміння розпізнавати різні органи квітки; виховувати естетичні цінності, любов та бережливе ставлення до природи.
Тип уроку: комбінований
Основні поняття та терміни: квітка, квітконіжка, квітколоже, оцвітина, чашечка, віночок,  тичинка, маточка, зав’язь.
Методи навчання: індивідуальне та фронтальне опитування, розповідь з елементами бесіди, демонстрація таблиць, малюнків, плакатів, фото різноманітних квіток, лабораторна робота, прийоми «Інтелектуальна бесіда», «Проблемне питання».
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь
Прийом «Інтелектуальна розминка»
1.                      Що таке розмноження?
2.                      Що таке вегетативне розмноження в рослин?
3.                      Які бувають його типи?
4.                      Що таке природне і штучне вегетативне розмноження?
5.                      Як відбувається природне вегетативне розмноження?
6.                      Як відбувається штучне вегетативне розмноження?

ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності
У 1818 р. натураліст Жозеф Арнольд подорожував тропічними лісами Суматри. Він побачив величезну квітку, що ніби була приклеєна до землі. Від неї йшов сильний неприємний запах гнилого м’яса. Квітка мала діаметр 1 м і масу 5 кг. У неї було п’ять червоних з плямами пелюсток, злегка загнутих на кінцях. Посередині квітки була впадина з великою кількістю тичинок і маточок. На честь ученого, котрий вперше побачив і описав цю квітку, її назвали рафлезією Арнольда. Листки у цієї рослини відсутні. Вона паразитує винятково на дикому винограді.
Отже, сьогодні на уроці ми детально розглянемо будову квітки, їх різноманітність.
Проблемне питання:
— Чи задумувались ви колись про те, яке значення для рослини мають квітки. Як ви думаєте, з чим може бути пов’язана величезна різноманітність квіток за розмірами, будовою та формою?
IV. Надання нового матеріалу

КВІТКА ТА ЇЇ БУДОВА

Квітка – це спеціальний орган насінного розмноження рослин. Вона представляє собою вкорочений та обмежений у своєму рості видозмінений пагін, що є репродуктивним, тобто генеративним органом.
У рослинній квітці розрізняють такі частини оцвітину, маточку і тичинки. Знаходяться вони в квітколожі. Це розширена частина квітконіжки. Квітконіжка представляє собою видовжене продовження стебла. В тому випадку, коли квітконіжки укорочені та непомітні, то такі квітки називаються сидячими. До них належить конюшина, подорожник, соняшник.
Оцвітина квітки складається з окремих чашолистиків та пелюстків, які утворюють віночок. Квіткова чашечка та віночок існують вільно-пелюсткові (наприклад, малина, грицики, шипшина) та зросло-пелюстковимі (дзвоники, картопля, кульбаба). У випадку, якщо в оцвітині квітки є і чашечка, і віночок, то така оцвітина називається подвійною, а коли віночок і чашечка не виділяється, то оцвітина проста.
Якщо крізь квітки можна уявно провести кілька площин симетрії, то їх називають правильними. До них належать такі рослини як яблуня, гвоздика. А якщо одну або навіть жодної — неправильними. Це відомі всім шавлія та квасоля.
Основні частини квітки рослини – це маточка і тичинка.
Тичинка утворюється пиляком та тичинковою ниточкою. Пиляк містить  4 гнізда, в яких формується пилок.
Маточка складається із нижньої дещо розширеної частини, так званої  зав’язі, видовженого стовпчика (може бути не в всіх квіток) та верхньої частини, яка називається приймочка маточки. На внутрішніх стінках рослинної зав’язі міститься один чи декілька насінних зачатків. Зовнішні покриви насінного зачатку між собою не зростаються, таким чином залишається отвір, який називається пилковхід. Із цього насінного зачатку в результаті запилення і запліднення формується насінина, а із зав’язі утворюється оплодень. Разом вони формують плід. Також інколи в утворенні плоду приймають участь деякі інші частини квітки, досить часто ним є квітколоже.

РІЗНОМАНІТНІСТЬ КВІТОК

За положенням квітки розрізняють зав’язь нижню та верхню.
Ті квітки, які мають і маточки, і тичинки називаються двостатевими. А ті, що мають лише маточки — маточкові або ж лише тичинки – тичинкові. І перші і другі відносяться до одностатевих.
Тичинкові або ж  маточкові квітки бувають розташовані на одній рослині, тоді вони називаються однодомними або на різних — дводомними.
V. Закріплення знань і вмінь

ЛАБОРАТОРНА РОБОТА N 9. БУДОВА КВІТОКи

Мета: познайомитися на практиці з будовою та різноманітністю квіток; навчитись їх визначати.
Обладнання й матеріали: зразки та колекції рослин, які мають різні типи квіток, лупа, підручник, зошит.
Хід роботи
1. Уважно розгляньте наявні у вас квітки. Зрівняйте між собою їхню будову.
2. У квітках знайдіть наступні елементи: маточку, тичинку, квітконіжку, квітколоже, оцвітину.
3. У зошитах замалюйте схему будови квітки, на якій позначте головні елементти квітки.
4. Відберіть квітку, яка має тичинку. В ній відокремте тичинку, а на ній знайдіть тичинкову нитку та пиляк.
5. У зошитах намалюйте тичинку, а на ній позначте тичинкову нитку та пиляк.
6. З квітки з маточкою відокремте маточку. Знайдіть на ній зав’язь, рильце маточки, стовпчик.
7. Замалюйте в зошит маточку та позначте основні її елементи.
8. Наявні у  вас квітки розподіліть на дві групи. В першу зберіть квітки, які мають просту оцвітину, а іншу — з подвійною оцвітиною.
9. Підрахуйте скільки членів оцвітини в квітках.
10. Знайдіть серед квіток правильні й неправильні за симетрією.
11. Знайдіть одностатеві квітки та двостатеві.
12. На основі отриманих данних заповніть таблицю

Різноманітність квіток
Рослина
Кількість чашолистків, зрослі чи ні
Кількість пелюсток, зрослі чи ні
Правильна квітка чи неправильна
Одностатева чи двостатева
Яблуня
Тюльпан
Шипшина
Нарцис
Вишня
Дзвоники
Фіалка
Суниця  
 5, не зрослі
Відсутні
5, не зрослі
5, зрослі
5, не зрослі
5, не зрослі
5, не зрослі
10, не зрослися
 5, вільні
6, вільні
5, вільні
6, вільні
5, вільні
5, зрослися
5, вільні
5, вільні
Правильна
Правильна
Правильна
Правильна
Правильна
Правильна
Неправильна
Правильна 
 Двостатева

13.Зробіть висновок про функції які виконує кожна з частин квітки.
VI. Підведення підсумків
VIІ. Надання домашнього завдання. Опрацювати § 32, закінчити лабораторну роботу.

Комментариев нет:

Отправить комментарий