різноманітність та ВИДОЗМІНИ вегетативних органів.
Мета: ознайомити
учнів з різноманітними видозмінами стебла та основними його частинами; з'ясувати
функції видозмін; розвивати вміння визначати на основі зразків видозміни пагонів, та встановлювати відповідність з функціями, які
вони виконують; продовжувати
формувати логічне мислення, розвивати уяву, пам'ять, уміння робити висновки,
інтерес до біології; виховувати бережливе ставлення до природи.
Тип уроку: комбінований
Основні поняття та терміни: кореневище,
цибулина, бульба, бульбоцибулина,
вуса, вусики, колючки, листкові луски, дінце.
Методи навчання: індивідуальне та фронтальне опитування, розповідь з елементами бесіди, демонстрація таблиць, малюнків, плакатів,
самостійна робота з підручником, лабораторна робота, прийом «Ромашка».
ХІД
УРОКУ
І.
Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь
Прийом «Ромашка». На
пелюстках ромашки, виготовленої з паперу, зі зворотнього боку записані
запитання. Учні, відриваючи пелюстку. Читають питання та відповідають на нього.
1.
Які
функції шкірочки листка?
2.
Чому
шкірочка має різну будову на верхній і нижній поверхні листка?
3.
Що
таке продихи?
4.
Як
продихи регулюють випаровування води і газообмін?
5.
Яка
головна функція основної тканини листка?
6.
З чим
пов’язана різниця у її будові під
верхньою і над нижньою шкірочкою?
7.
Які
функції виконюють провідні тканини, що входять до складу жилки?
ІІІ. Повідомлення теми та
мети. Мотивація
навчально-пізнавальної діяльності
Проблемне питання:
IV. Надання
нового матеріалу
У
житті кожної рослини настають певні періоди, коли утворення
поживних органічних речовин припиняється. Таке
може бути, наприклад, з настанням
похолодання, внаслідок недостатнього освітлення чи надходження води, або ж за інших несприятливих чинників.
Внаслідок
цього в кожній рослині можуть накопичуються запасні речовини,
що дозволяють їх пережити такі несприятливі періоди. В наслідок цього і утворюються видозміни пагонів. Однак запасання поживних речовин не
єдина причина з якої вони можуть формуватися.
Видозміни
листків – це пристосування до умов для запасання поживними речовинами,
посилення фотосинтезу, захисту та укріплення на опорі. Колючки виконують захисну функцію (барбарис,
троянда, кактуси, глід), вусики виконують
опорну функцію (виноград, горох, квасоля), луски виконують
запасаючу та захисну функцію (цибуля городня).
Типовий пагін – наземний, тому будь-який пагін, що
знаходиться в грунті, буде видозміненим. Підземні пагони запасають поживні
речовини, сприяють пережити несприятливі умови, дають змогу поширюватися на
значні території. Відрізнити підземні пагони від кореня можна за ознаками:
1) вісь
підземного пагона поділена на вузли і міжвузля,
2) він
має лускоподібні листки або сліди від них,
3) стебло
має пазушні бруньки,
4) верхівкова твірна частина – це верхівкова брунька, яка
ніколи не прикрита чохликом.
Кореневище –
підземний пагін із верхівковим наростанням, стебло виконує запасаючу функцію, а
листки у вигляді лусок виконують захисну функцію (півники, анемони, пирій).
Бульба має обмежений верхівковий ріст та сильно потовщене
стебло, в якому запасаються поживні речовини, листки лускоподібні або валики
(картопля).
Цибулина має обмежений верхівковий ріст, вкорочене стебло, листки
видозмінені у соковиті луски, що виконують запасаючу функцію (цибуля городня,
лілія, тюльпан).
Бульбоцибулина – вкорочені підземні пагони з обмеженим наростанням, за
формою нагадують цибулини, але потовщене стебло виконує запасаючу функцію,
листки видозмінені в плівчасті луски (гладіолус).
ВИДОЗМІНИ
ПАГОНІВ
1. Кореневище — підземний пагін, що своїм зовнішнім
виглядом нагадує корінь, однак на відміну від нього має вузли і міжвузля,
пазушноверхівкові бруньки та відсутній кореневий чохлик. Росте таке кореневище
своєю верхівкою, де розташована верхівкова брунька.З бруньок утворюються нові надземні пагони.
Функції кореневища: запас, розмноження, а також розповсюдження рослини. Крім цього
кореневище забезпечує виживанняв несприятливих умовах. Його мають такі рослини, як пирій та осот.
2. Цибулина представляє собою дуже вкорочений
плоскої форми пагін-денце в якомузближені соковиті листки.
Від цього денця відходять додаткові корені. Така
цибулина єу багатьох рослин цибулі ріпчастої, пролісків,
тюльпанів, лілій, часнику та ін. рослин. Цибулина виконує функцію запасання,
забезпечує розмноження.
3. Стеблові бульби – це специфічні потовщення одного або
декількох міжвузлів стебла.Вони
можуть бути підземними
(наприклад, в картоплі чи топінамбуру) або надземними (якв
капусти-кольрабі). Виконують вони
запасу функцію та розмноження.
4. Колючки захищають рослину від поїдання різними тваринами,
розташовані вони у пазухах листків.
Мають їх такі рослини як терен, глід, дика груша).
5. Столони представляють собою подовжені повзучі
пагони, які часто мають лускоподібні листки. Живуть вони переважно один рік і
можуть давати початок новим особинам. Їх в
побуті ще називають «вусами».
Також вони можуть видозмінюватись в іншу форму – вусики. Мають їх виноград,
кропива, огірок, гарбуз, диня.
V.
Закріплення знань і вмінь
ЛАБОРАТОРНА
РОБОТА N 5. будова
цибулини та коренеплоду
Мета: познайомитися з різноманітністю пагонів, а також з можливими їх видозмінами.
Обладнання
й матеріали: зразки
видозмін пагонів таких рослин як картопля, цибуля, пирій,
капуста, підручник, зошит.
Хід роботи
1.
Уважно розгляньте пагони рослин та знайдіть вузли і міжвузля.
2.
Розгляньте видозмінені пагони картоплі, пирію, капусти і цибулі.
3.
Визначте особливості їхньої будови.
4.
Занесіть данні у таблицю.
Капуста
|
Рослина
|
Видозміна
пагонів
|
Особливості будови видозміни пагона
|
||
Цибуля
|
Картопля
|
|
|
||
Пирій
|
Цибуля
|
|
|
||
|
|
|
Пирій
|
|
|
5.
Зробіть висновок, де вкажіть значення яке мають видозмінені пагони для рослин.
VI.
Підведення підсумків
VIІ. Надання
домашнього завдання
Комментариев нет:
Отправить комментарий