Загальна характеристика Голонасінних.
Мета: ознайомити
учнів із загальними ознаками голонасінних рослин; сформувати поняття про
особливості будови і розмноження
голонасінних; розглянути переваги голонасінних перед вищими споровими
рослинами; продовжувати формувати логічне мислення, розвивати уяву, пам'ять,
уміння робити логічні висновки; здійснювати екологічне й естетичне виховання
учнів; виховувати дбайливе ставлення до природи.
Тип уроку: комбінований.
Методи навчання: індивідуальне та фронтальне опитування, розповідь з
елементами бесіди, демонстрація зображень різноманітних Голонасінних, малюнків, плакатів, таблиць, фото, самостійна робота з
підручником, прийоми «Інтелектуальна розминка», «Доповни речення», «Вірю – не вірю».
Хід уроку:
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
Прийом «Інтелектуальна розминка»
1.
Назвіть
найхарактерніші ознаки папоротеподібних?
2.
Чому
спорангії в папоротей розміщені з нижнього боку листків?
3.
Де
поширені папоротеподібні?
4.
Які
папороті поширені в Україні?
5.
Яке
значення папоротеподібних у природі?
6.
Яку
роль відіграють папороті в житті людини?
Прийом «Доповни речення»
1. Покоління, що переважає в життєвому циклі
папоротей. (Спорофіт)
2. Зібрання спорангіїв у мохів. (Коробочка)
3. Наукова назва зозулиного льону. (Політрих звичайний)
4. Зібрання спорангіїв у хвоща. (Спороносна зона – стробіли)
5. Найбільший за кількістю видів відділ серед
спорових рослин. (Мохоподібні)
6. Вони свої спори містять на нижньому боці
листків. Вони мають кореневища. (Папоротеподібні)
7. Їхні спори застосовують для пересипання
деталей, в піротехніці та для феєрверків. (Плауноподібні)
8. У цього відділу є літні та весняні рослини. (Хвощеподібні)
9. Ця рослина є лікарською. Вона є індикатором
кислих ґрунтів. (Хвощ польовий)
10. У мохів функцію коренів виконують … (ризоїди)
11. Зміну статевого покоління нестатевим у циклі
розвитку вищих спорових рослин називають…
(чергування поколінь)
12. У хвощеподібних фотосинтез відбувається у… (стеблі).
ІІІ. Повідомлення теми та
мети. Мотивація навчальної діяльності.
Діти чи знаєте ви, що …
·
Природа
– це бездонна діжка, а ліс – це скатертина – самобранка
·
Ярослав
Мудрий тисячу років тому видав указ про суворе покарання за вирубання та
підпалювання лісу.
·
Петро
І заборонив нищити ліс під ріллю по берегах річок, вирубати цінні породи дерев.
·
Основні
принципи взаємин в українському суспільстві визначається Конституцією України,
де в статті 66 визначено:
·
Кожний
громадян України забов’язаний
не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним
збитки.
Вчитель:
Тисячоліттями людина використовує ліс – вічнозелене багатство. Діти, які у Вас
слова асоціюються з словом ліс? (діти говорять слова, вчитель записує їх на
дошці – хвоя, шишки, сосна, ялинка)
Вчитель: Тема нашого уроку «Загальна характеристика Голонасінних рослин»
На сьогоднішньому уроці ми познайомимося із загальною характеристикою
голонасінних, вивчимо особливості будови й життєдіяльності, прослідуємо
еволюцію голонасінних, чому вони вічнозелені.
Відповіді на ці запитання ми дізнаємося на уроці.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Еволюція Голонасінних.
Мезозойську еру в історії Землі називають ерою Голонасінних. Вони панували
на Землі, бо мали переваги над споровими. Це були перші насінні рослини і вони
були схожі на папороті. У пермському періоді вже значно поширилися хвойні
рослини, які розмножувалися за допомогою насіння. Поява насінини – це значний
ароморфоз в еволюції рослин. Насіння на відміну від спор захищене від висихання
насінною шкіркою, велике за розмірами, тобто має великий запас поживних
речовин, необхідний для проростання й розвитку зародка. Насінина швидко
дозріває, а розмноження відбувається без участі води.Гаметофіт голонасінних розвивається за рахунок поживних речовин спорофіта. Спора – це одноклітинне
утворення, яке дає гаметофіт, а насінина – багатоклітинне утворення, що
містить зародок і запас поживних речовин для його розвитку.
Весною
в основі молодих пагонів видно скупчення зеленувато-жовтих чоловічих шишок. У
них достигає пилок, деформуються чоловічі статеві клітини.
Жіночі шишки поодинокі,
червонуваті – бурі і розмішені на верхівках молодих гілок. На жіночій шишці
зверніть увагу у вас шишки на столі лежать
дуже добре видно центральну вісь, на якій знаходяться покривні й насінні
луски на яких лежать відкрито насінні зачатки. Як тільки пилок потрапляє на
насінні зачатки відбувається запилення. З пилкового зерна проростає пилкова
трубка – це шлях до яйцеклітини, де рухаються два спермії отже у голонасінних
пилкова трубка дає можливість процесу запліднення відбуватися без води. Із
заплідненої зиготи формується зародок.
Учитель: Діти, а які
життєві форми рослин ви знаєте (Діти відповідають, що існують життєві форми
рослин – це дерево, кущі, трави), а які ж характерні життєві форми для
Голонасінних?
Відповідь учня:Для
гологасінних характерні життєві форми це дерева, кущі, переважно вічнозелені
рослини.
Вчитель: Діти, сьогодні відомо близько 800 сучасних
видів Голонасінних рослин. Голонасінні поширені на всіх континентах.
Голонасінні розмножуються насінням, але у них відсутні квітки і плоди. Це
дерев’янисті переважно вічнозелені рослини. В одних видів листки великі,
розсічені, а інші дрібні, найчастіше у вигляді голок, лусок. До відділу
Голонасінних належить кілька класів, але переважна більшість видів Голонасінних
об’єднана в клас Хвойні, назва класу походить від листків, що мають вигляд
голок, які ще називають хвоя, їх називають іще шишконосними – через шишки, у
яких знаходиться насінина. Представниками класу хвойних є сосна сибірська,
ялинка Європейська, модрина, яловець, кедр.
Листки, або хвоя сосни мають зелений колір, листя у вигляді голок, які
мають округлу або ребристу форму на поперечному розрізі. Сосна однодомна
рослина. На парті у мене гілочка сосна з маленькою шишечкою. Шишки – це
вкорочені та обмежені у рості видозмінені пагони, у яких листки перетворені на
луски. У сосни є чоловічі та жіночі шишки. Моя гілочка сосни має червонуваті
шишки – це жіночі, у яких є два насінних зачатки. Чоловічі шишки –сіро-жовті,
на кожній лускі розміщені по два пиляки, в яких відбувається формування
пилкових зерен, які вітер переносить на великі відстані.
А чому вітер так легко переносить пилкові зерна?
Пилкове зерно вкрите двома оболонками, у двох місцях ці оболонки мають між
собою заповнені повітрям порожнини, які полегшують пилок, тому вітер переносить
його на великі відстані.
Отже діти рід Сосна найвідоміший серед хвойних рослин. Сосна – світлолюбива
рослина. В Україні із загальної площі лісів у 8,6 млн. га на соснові припадає
2,2 млн. га . 1 га 50- річного соснового лісу виділяє за рік 5,6 тонн О2
та понад 500 кг летких речовин – фітонцидів.
Вчитель: Діти, а де ж
використовують сосну звичайну.
Неабияке значення сосни звичайної у медицині. Кожна хвоїнка – очищувач
повітря. Фітонциди – легкі речовини вбивають збудників туберкульозу. Тому
повітря в соснових лісах цілюще, майже позбавлене мікроорганізмів. У хвоїнках
сосни міститься багато вітамінів. З кожного дерева збирають до 10 кг хвої, я
якої можна добути 1 г каротину і 15 г вітаміну С, а це річна норма для однієї
людини. З хвої сосни виготовляють мазі, бальзами, які допомагають під час
захворювань, а в результаті сухої перегонки соснової деревини одержують
активоване вугілля. У народній медицині настої хвої застосовують як
відхаркувальний засіб, сечогінний, протизапальний, жовчогінний засіб, а відвар
бруньок – у разі рахіту, алергії, цинги, гастриту, туберкульозу, захворювань
печінки, чудово освіжають, бадьорять, відновляють сили ароматизовані ванни із
хвої. Хвойна ванна знімає втому, головний біль, покращує настрій.
-
Діти, а хвойні дерева тільки служать людині?
Сосна служить не лише людині. Майже протягом усього року
сосновою хвоєю харчується глухар. Для лося найкраща зимова їжа – це соснові
гілки і кора. Білки ласують сосновим насінням, яке вміло витягують із гілок.
Настій хвої на цукровому сиропі дають бджолам і одержують мед бурштинового
кольору з приємним ніжним смаком.
Люди з давніх давен вірили у богів покровителів усього
живого на Землі, були свої опікуни у природі, а на згадку про двох
давньогрецьких богинь і сьогодні узагальнено називають рослинне царство –
флорою, а тваринне – фауною. Надзвичайно важливу роль у формуванні особистості
відіграють казки, легенди, прикмети, вірші, сповіді про наших супутників –
рослин і тварин. Це перлини народної мудрості, що дійшли до нас із сивої
давнини. Послухайте одну з них: чому хвойні дерева не скидають на зиму свого
листя?
Чому хвойні дерева не
скидають на зиму свого листя?
Було це під осінь,
давним-давно. Пташки відлітали у вирій, де зажди було тепло й зелено і де
пташкам є досить поживи. Одна пташка скалічила собі крильце і не могла
відлетіти зі своїми товаришами. Вона залишилась одна і мусила перебути зиму в
нашім краї.
-
Найкраще
мені буде у лісі,- думає собі пташечка. - Деревина має гарне,густе листя,
допоможе мені і дасть раду, як і що робити, коли сніги випадуть і мороз потисне.
Першим ділом вона звернулась
до берези.
-
Прекрасна
березо, - сказала пташечка, - у мене зламане крило, дозволь мені оселитися у твоїх гілочках, щоб
почекати, доки мої товариші повернуться.
-
Ні, -
відповіла береза. – ми тут у лісі маємо свої лісові пташечки, яким мусимо
допомагати.
Пішла пташечка до дуба і
просить про допомогу. Дуб також відправив її ні з чим. Він боявся, що пташечка
поклює жолуді.
Простила пташечка бука, граба
та ліщину, але всі вони не прийняли її під свій захист. Зажурилася вона, вирішила
піднятися у гори.
Аж тут почувся голос:
-
Пташечко
маленька, куди ти хочеш летіти?
-
Я й
сама не знаю куди, голод і холод докучають мені, - сумно відповідала пташечка.
-
Тоді
йди до мене, - сказала молода ялинка. – Глянь, ось гілочка, тут буде тепло,
можеш сидіти на ній цілу зиму.
-
А мої
гілочки захищатимуть тебе від північного вітру, - обізвалась смерека, що росла
по сусідству.
-
І я
тобі допоможу, - відізвався ялівець з того боку ялини. – можеш ласувати цілу
зиму моїми ягодами.
Так оселилась наша пташечка на
гілочках привітної ялини, смерека дала їй захист від холодного північного
вітру, а ялівець годував своїми ягодами.
Одного дня подув північний
вітер, заморозив листя. Всі дерева стали сумні, втратили зелені блискучі
листочки.
-
Чи
можу я заморозити листя всіх дерев? – спитав вітер мороза, який володів землею.
-
Ні, -
сказав зимовий цар. – З дерев, які дали бідній пташині притулок і оселю, не
можна листків стрясати.
І від того часу з ялини,
смереки, сосни, ялівцю не опадає листя, стоять вони вічно зеленими і влітку, і
взимку, захищають птахів від негоди.
Діти ви сьогодні на уроці
познайомилися з загальними ознаками голонасінних рослин, особливостями будови і
різноманітністю. Яка ж роль голонасінних у природі та господарської діяльності
людини?
По – перше Голонасінні
утворюють величезні площі хвойних і
мішаних лісів, які людина кожний рік насаджує кожну рослину своїми руками.
·
голонасінні
збагачують повітря киснем
·
ліси
регулюють танення снігу, рівень води в річках, поглинають шуми, послабляють
силу вітрів, закріплюють піски
·
ліс –
це «домівка» тварин
·
деревина
голонасінних слугує цінною сировиною для виготовлення меблів, шпал для залізниць, стовпів
·
сировина
для виготовлення високоякісних сортів паперу
·
хвоя
голонасінних багата вітамінами особливо С.
·
із
живиці ялини отримують особливу речовину – комфорту, яка поліпшує діяльність
серцевого м’яза
·
ефірні
олії отримані із живиці застосовують при виготовленні парфумів, у кондитерській
та медичній промисловості
·
велика
різноманітність форм крони голонасінних, їхня краса має естетичне значення.
ІV. Узагальнення і систематизація вивченого.
«Вірю — не
вірю».
Учням необхідно позначити пропоновані твердження
позначками «+» — вірю або «–» — не вірю.
1) Життєві форми
голонасінних — дерева, кущі, трави.
2) Молоді жіночі шишки
сосни жовті, а чоловічі — бурі.
3) Запилення
голонасінних здійснюється вітром.
4) Сосна та ялина
належать до голонасінних рослин.
5) В Україні найбільш
поширені гінкгові.
6) Насіння в
голонасінних лежить на лусках шишок «голо», незахищено.
7) Серед голонасінних є
квіткові рослини.
8) Шишки хвойних
бувають чоловічі і жіночі.
9) Живиця — це смола
хвойних рослин.
10) У хвойних немає
листків, а є маленькі голочки — хвоя.
11) Деякі голонасінні
не утворюють насіння.
12) Голонасінні мають
потужну стрижневу кореневу систему.
Відповіді:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
– – + + – + – + + – – +
VІ. Підсумки
уроку, аргументація оцінок.
VІІ. Домашнє завдання. Вивчити §38
за підручником. Дати відповідь на запитання.