Хімічні властивості кислот
Мета: вивчити хімічні
властивості кислот (дію на індикатори, взаємодію з металами та їх оксидами);
наголосити на правилах т/б під час роботи з кислотами; розвивати уміння складати формули, рівняння
реакцій;
активізувати пізнавальну
діяльність учнів на всіх етапах уроку;
розвивати їх логічне мислення та
творчі здібності;
виховувати витримку, силу волі,
креативність, уміння співпрацювати та об’єктивно оцінювати свою роботу та
роботу інших учнів.
Тип уроку: комбінований
Обладнання
та реактиви: метилоранж, фенолфталеїн, магній, цинк, мідь, розчини сульфатної та
хлоридної кислот, купрум (ІІ) оксид, спиртівка, порцелянова чашечка, тримач,
сірники, сухе пальне.
Форми й методи роботи: індивідуальне та
фронтальне опитування, розповідь з елементами бесіди, групова робота, хімічний експеримент,
самостійна робота, демонстрація презентації,гра «Хрестики-нулики», «Третій
зайвий», «Сапер», «Склади речення».
Хід уроку
Єдиний шлях,
що веде до знання, - це діяльність
Б.Шоу
І. Організація класу
ІІ Мотивація навчальної
діяльності
Учитель.
На початку уроку я хочу
прочитати вам уривок з твору
Л.
Керрола «Аліса в Країні чудес»: «За кілька кроків від неї сидів на гілці
Чеширський кіт.
-
Скажіть,
будь ласка, куди мені звідси йти?
-
А куди
ти хочеш потрапити?–спитав кіт у відповідь.
-
Мені все одно…– сказала Аліса.
-
Тоді все
одно куди йти, - зауважив кіт».
Питання до класу: « Що хоче сказати цим
кіт Алісі та навіщо я прочитала ці слова на самому початку уроку?» (відповідь
учнів)
Учитель. Так, правильно, потрібно знати
мету своєї роботи. І сьогодні на уроці ми будемо вчитися спостерігати і робити
висновки. Ці вміння потрібні в житті кожної людини. Для нас спостерігати – це не просто помічати, адже спостереження – перший
етап людського пізнання. Тому постарайтеся сьогодні хоча б подумки, а іноді й
уголос, починати свою відповідь словами: «А от я
помітив…».
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Учитель. Діти, знання, отримані вами на уроках,
потрібно вміти застосовувати у слушний момент. Ви повинні уважно слухати та
правильно відповідати на запитання, збираючи фішки: червону – за абсолютно правильну відповідь, зелену за неточну
відповідь. Наприкінці уроку ми підіб´ємо підсумки та визначимо найактивнішого.
Отже, сьогодні ми відправляємося у світ казки.
У деякому царстві, в деякому государстві жив собі
Іван-царевич, і було в нього три сестри:
Марія, Ольга та Анна. Батьки рано покинули їх, і Іван сам виховував сестер.
Настав час, і одружив Іван-царевич своїх сестер із царями мідного, срібного та
золотого царств. Цілий рік жив Іван один і скучив за сестрами. Вирішив він
відвідати їх і вирушив у путь. Дорогою зустрів він Єлену Прекрасну, і вони
покохали одне одного. Але злий Кощик Невмирущий викрав дівчину.Тоді взяв
Іван-царевич своїх вірних воїнів і поїхав визволяти кохану. Вийшли вони до
річки, а там три величезні камені лежать, перекрили шлях до мосту. На каменях
формули написані. Давайте допоможемо Івану-царевичу знайти виграшний шлях, але
спочатку згадаймо:
·
Що таке кислоти?
·
Які кислоти
називаються оксигеновмісними?
·
Які кислоти
називаються безоксигеновмісними?
·
Чим визначається
основність кислот?
Гра
«Хрестики – нулики»
Перший
камінь

НСІ
|
СО2
|
Р2О5
|
НNO3
|
HF
|
NaOH
|
H2 SO4
|
AI2 O3
|
HBr
|
Виграшний шлях – формули безоксигенових
кислот
Другий
камінь

SO2
|
NaOH
|
H2 CO3
|
HNO3
|
HCI
|
H2 S
|
HNO3
|
H3 PO4
|
H2SO3
|
Виграшний шлях – формули двоосновних кислот
Третій
камінь

P2O5
|
KOH
|
HCI
|
NH3
|
NaOH
|
H2 CO3
|
H2SO4
|
H3PO4
|
HNO3
|
Виграшний шлях – формули
оксигеновмісних кислот
Камені повернулися та звільнили шлях до
мосту. Довго їхав Іван – царевич та його воїни лісом, поки шлях не привів їх до
хатинки Баби-Яги. На хатинці написано:
Формула
оксиду
|
Назва оксиду
|
Формула кислоти, що
відповідає оксиду
|
Назва кислоти
|
СО2
|
|
|
|
|
|
Н3РО4
|
|
SiO2
|
|
|
|
|
Сульфур (VІ)оксид
|
|
|
Гра “Третій зайвий”
З кожного горизонтального рядка викресліть формулу, що
належить до іншого класу неорганічних сполук
CO2 Na2 O HCI
HNO3
HCI AICI3
Mg(OH)2 NO2 LiOH
Na2 SO4 H3PO4 AIPO4
Розшифрувати запис на дверях хатинки
Н
Н2 СІ Н
Н SO4 H2 NO3 H
H2 CO3 H2 S H3 PO4 H2
H
Br H SO3 H
I H F H3
Складіть формули десяти кислот, комбінуючи складові по
горизонталі та вертикалі. Умови:оксигеновмісні складові стоять поряд.
Допомогла порадою Баба-Яга Івану –царевичу, бо давно
вже ворогувала з Кощиком Невмирущим.Прощаючись розповіла йому про силу знань,
про те, що добро і розум завжди перемагають зло. Переміг Іван-царевич Кощія,
звільнив Єлену Прекрасну. Після цього відвідали вони сестриць, повернулися
додому, одружився і жили вони довго і щасливо.
ІV. Вивчення нового
матеріалу
Отже, ми повторили назву та
класифікацію кислот, але будемо робити це у незвичайний спосіб. Уявіть, що ви у
науково-дослідній лабораторії. Перед початком роботи повторимо правила техніки
безпеки.
Правила техніки безпеки при роботі з кислотами.
Кислоти - їдкі речовини, тому поводитися з ними слід
обережно:
1. Уважно
читайте етикетки на склянках
2. Речовини для дослідів беріть не більше 1 - 2 мл. (наливайте обов'язково над лотком!)
3. Не залишайте склянки з кислотами відкритими
4. Не виливайте залишки реактивів з пробірки назад у склянку, з якої він був узятий
5. Якщо випадково кислота потрапила на руки чи на одяг - негайно змийте її великою кількістю води, нейтралізуйте розчином соди і знову змийте водою
6. Якщо потрібно розбавити сульфатну кислоту, пам'ятайте правило:
2. Речовини для дослідів беріть не більше 1 - 2 мл. (наливайте обов'язково над лотком!)
3. Не залишайте склянки з кислотами відкритими
4. Не виливайте залишки реактивів з пробірки назад у склянку, з якої він був узятий
5. Якщо випадково кислота потрапила на руки чи на одяг - негайно змийте її великою кількістю води, нейтралізуйте розчином соди і знову змийте водою
6. Якщо потрібно розбавити сульфатну кислоту, пам'ятайте правило:
„Спочатку вода,
Потім кислота.
Інакше - трапиться біда!”
Потім кислота.
Інакше - трапиться біда!”
7. Категорично забороняється проводити
досліди, не зазначенні в роботі, та самостійно зливати та змішувати реактиви.
Починаємо наше знайомство з індикаторами:
У дві пробірки з розчинами сульфатної кислоти додають
розчини фенолфталеїну і метиловогооранжевого.
Проблемна ситуація. Чому колір розчину в
першій пробірці змінився, а в другій – ні?
Фенолфталеїн у кислотах залишається
безбарвним.
Речовини, що змінюють своє забарвлення
під дією кислот або лугів називаються індикаторами.
Дослід 2.У дві пробірки налийте розчин
хлоридної кислоти. У першу покладіть шматочок цинку, у другу – мідь.
Проблемна ситуація. Чому цинк активно
реагує з кислотами, а мідь не реагує зовсім..
Ме + кислота = сіль + водень
Запишемо рівняння реакцій.Які реакції
називаються реакціями заміщення? (Ряд
активності металів)
Пригадайте, яку властивість кислот ви вже
знаєте?
Що таке реакції обміну?
V. Закріплення вивченого
матеріалу
1.
Гра “Сапер”.Закрийте ті реакції, в результаті яких
утворюється водень.
H2SO4+Fe(OH)3
|
HCl+CaCO3
|
Na2SO4+ Н2SO4
|
Zn+H3PO4
|
Fe+Н2SO4
|
Ca+HCl
|
Al(OH)3+HCl
|
Cu+ Н2SO4
|
Fe+HCl
|
Cu+HCl
|
HNO3
|
Na+HCl
|
Ca+HCl
|
Na2SO3+HCl
|
Ag+H3PO4
|
Zn+ Н2SO4
|
Ba+ Н2SO4
|
Al2O3+HCl
|
2.
Гра «
Склади речення»
Із окремих слів скласти речення.
VІ. Підбиття підсумків
Підрахунок фішок
учнів. Визначення кращого ряду та кращих учнів. Виставлення оцінок
VІІ. Домашнє завдання
Комментариев нет:
Отправить комментарий