пятница, 19 декабря 2014 г.


Вода, склад її молекули, поширеність у природі, фізичні властивості.

Мета: - навчальна: формувати поняття "вода", поглибити знання про поширення води на Землі, значення води в природі, про три стани води і її властивості, походження та значення води для всього живого; 
- розвивальна: розвивати інтерес до вивчення природних явищ, вміння виявляти властивості води; продовжити формувати логічне мислення, виділяти основну думку
- виховна: виховувати бережне ставлення до води — колиски та основи життя.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Методи навчання: розповідь з елементами бесіди, демонстрація малюнків, фотографій, прийом «Мікрофон», прийом «Віршовані рядки», складання схеми, розв’язування вправ та задач.

Хід уроку
Три скарби у Природі є:
Вода, Земля і Повітря…
С. Вікулов

І. Організаційний момент
Ось дзвінок сигнал подав –
До роботи час настав.
Ось і ми часу не гаймо,
А урок свій починаймо.

ІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
*Прийом «Віршовані рядки»
Послухайте уважно і скажіть, будь ласка, про що йдеться.
Чого на гору не викотити,
В решеті не віднести,
В руках не утримати?
Хто вік біжить і не втомиться?

Звичайно, йдеться про воду.
Кілька уроків ми присвятимо розумінню дивовижного витвору природи — воді.
«Вода, у тебе нема ні смаку, ні кольору, ні запаху, тебе неможливо описати, тобою насолоджуються, не відаючи, що ти таке! Не можна сказати, що ти необхідна для життя! Ти — саме життя! Ти наповнюєш нас радістю, яку не пояснити нашими почуттями... Ти найбільше багатство на світі...»,— так сказав видатний французький письменник, льотчик за професією Антуан де Сент-Екзюпері. Суворі пустельні умови, у яких він побував, дали право висловити таку думку.

ІІІ. Визначення теми уроку.
-                     То ж про що, на вашу думку, ми будемо говорити на уроці?
-                     Тема уроку звучить так. (Вчитель відкриває запис на дошці).
-                     Вода, склад її молекули, поширеність у природі, фізичні властивості.

ІV. Актуалізація опорних знань
* Прийом «Мікрофон»
- Де ви бачите воду в природі?
- В повсякденному житті?
- Бесіда * Які властивості води ви знаєте? 

V. Вивчення нового матеріалу
- Розповідь учителя з елементами бесіди
Сьогодні ми поглибимо наші знання про надзвичайно важливу для людства речовину, без якої на Землі не було б життя — про воду. Вода — найпоширеніша на Землі речовина. Вода — універсальний та найдивовижніший мінерал на Землі. Дивовижний тому, що створює умови для розвитку й росту різних форм життя. Найбільш розповсюджений серед інших мінералів на нашій планеті. Учені вважають, що було б правильніше назвати нашу планету Вода. Майже 3/4 поверхні земної кулі покрито водою. Роль води для живої та неживої природи дуже важлива.
Спочатку давайте визначимо з чого складається вода.
Вам уже відомо, що до складу води входить кисень та водень. Одна молекула води складається з одного атома Оксигену та двох атомів Гідрогену.
 Будова молекули води. фото

-                      Я приготувала для вас декілька фотографій, які допоможуть вам згадати інформацію з минулого навчального року, з вашого власного досвіду та спостережень. Ми одночасно будемо складати схему «Вода у природі»

Коментар для фотографій:
1)                Вода займає більшу частину земної поверхні. Це добре видно на фотографії з космосу.
2)                Вода – це моря і океани, в яких вона солона і не придатна для вживання людиною. Вода – це і хмари в небі.
3)                Вода – це річки з прісною водою, тобто несолоною, яку вживають люди і тварини.
4)                Вода – це озера, в них вода може бути прісною або солоною
5)                Вода – це сніг та іній.
6)                Вода – це туман.
7)                Вода – це краплі дощу або роси.
8)                Вода – це айсберги та льодовики.
9)                Вода входить до складу всіх живих організмів. Синім кольором позначено кількість води в організмі людини. Майже 60%. Найбільше води в організмі дитини – 70%, тобто 7 частин із 10.

ВОДА У ПРИРОДІ
 



Океани, озера,   Льодовики,      Ґрунтові води.      Хмари,              Краплі дощу                
річки, моря.      сніг, іній.                                         туман.                або  роси.

Воду називають найдивовижнішим мінералом на Землі. Лише вода існує в природі в трьох агрегатних станах: рідкому, твердому (сніг та лід) і газуватому (водяна пара). Вода легко переходить з одного стану в інший утворюючи різні явища та процеси на Землі.
ТРИ СТАНИ ВОДИ
 



Газувата вода                              Рідка вода                              Тверда вода

Вода легко переходить з одного агрегатного стану в інший: з рідкого – у газуватий (випаровування) і твердий (замерзання), з твердого – у рідкий (танення), з газуватого – у рідкий (конденсація).

Фізкультхвилинка

Тепер давайте вияснимо фізичні властивості води.
Чиста вода — безбарвна  прозора  рідина, без запаху і смаку. За нормального атмосферного тиску при 0°С вона замерзає і перетворюється у лід, а при 100°С — кипить, перетворюючись у пару. У газоподібному стані вода існує і за нижчої температури, навіть нижче 0°С. Тому лід і сніг теж поступово випаровуються.
   У рідкому стані вода практично не стискається, при замерзанні розширюється.
    Найбільшу густину вода має при +4°С – 1г/см3.  На відміну від інших рідин, вода при охолодженні від + 4 до 0°С розширюється. Тому лід легший від води (на 8 %) і не тоне у ній. Завдяки цьому, а також малій теплопровідності шар льоду захищає глибокі водойми від промерзання до дна, і цим забезпечується у них життя. 
Вода здатна зберігати велику кількість теплової енергії. Океани, моря і озера – це гігантські накопичувачі тепла. Така особливість води істотно впливає на клімат районів, близьких до великих водних об’єктів, перш за все морів та океанів. Завдяки цій властивості вода широко використовується як теплоносій в техніці і побуті для охолодження або підігріву.
Дослідження води-рідини.
-                     Найзвичнішою для нас є вода-рідина. Спробуємо дослідити, які ж властивості вона має.
А) текучість (налити воду на пласку тарілку)
Учень виконує дослід перед класом.
-                     Налий трохи води. Спостерігай, що відбувається. Який висновок можна зробити?
Б) Не має власної форми (перелити в іншу посудину)

Далі діти працюють у парах.
В) Вода прозора.
Взяти стаканчик з водою, поставити у нього ложечку.
- Чи бачите ви ложечку крізь воду?
- Який висновок зробимо?
Г) Вода безбарвна.
- Чи має вода колір?
Д) Вода без запаху.
- Чи має вода запах?
Е) Розширення і стискання води
- Вода має ще одну цікаву властивість. При нагріванні вода, як і будь-яка інша рідина розширюється, а при охолодженні стискається. Ця властивість рідини використана в термометрі. Рідина у трубці при нагріванні починає підніматись вверх, тобто розширюватись. Коли ж рідина охолоджується, перетворюється на лід, то починає знову розширюватись. Коли настануть морози, можна провести експеримент, використавши пляшку.
- Отже, ви повинні запам’ятати, що вода-рідина має такі властивості :
- текуча,
- не має власної форми,
- прозора,
- безбарвна,
- не має запаху,
- при нагріванні розширюється, а при охолодженні стискається.
Вода настільки міцно увійшла в наше життя, що ми і не мислимо своє існування без неї. Цю речовину справедливо називають колискою життя. Адже перші живі істоти, що з’явилися на нашій планеті мільйони років тому, мешкали у воді. У Всесвіті немає іншої речовини, яка б могла замінити воду.

VІ. Закріплення вивченого матеріалу
А. Бесіда
1. Де знаходиться вода у природі?
2. З яких атомів складається молекула води7
3. У яких трьох агрегатних станах може перебувати вода?
4. Які ви знаєте фізичні властивості води?
5. Чи існує життя на дні водойм узимку? Які властивості води та льоду це зумовлюють?

Б. Робота учнів за індивідуальними картками.
Середній рівень
1.                Обчислити відносну молекулярну масу води.
2.                Які властивості води відіграють велику роль в природі? (Текучість, пружність, зміна об'єму при зміні температури, мала теплопровідність, здатність розчиняти різні речовини).
Достатній рівень
1.                Як утворюються хмари? (Повітря нижніх шарів атмосфери нагрівається і насичується водяною парою, піднімається вгору, де водяна пара конденсується, й утворюються хмари).
2.                Обчислити масові частки елементів у воді.
Високий рівень
1.                Чи помічали ви сніг і лід у морозильній камері холодильника? Якщо вони розтануть, то утвориться до одного літра води. Звідки беруться в морозилці сніг і лід, адже воду туди не наливали? ( Коли ми відкриваємо морозилку відбувається конденсація водяної пари, яка знаходиться у повітрі, а потім вона замерзає, перетворюючись на лід і сніг. Також вода випаровується, а потім замерзає, з продуктів, які ми кладемо в морозильну камеру.)
2.                Доросла людина щодня випиває й разом з їжею споживає 2л води. На побутові потреби вона витрачає ще близько 100 л на добу. Обчисліть, скільки води використовує населення міста Світловодська протягом однієї доби, якщо кількість мешканців міста становить приблизно 40 тисяч осіб.

 VІІ. Підбиття підсумків уроку та аргументація оцінок.
VІІІ. Повідомлення домашнього завдання.
1.                Опрацювати параграф підручника та виконати вправи у кінці тексту.

Комментариев нет:

Отправить комментарий