вторник, 9 декабря 2014 г.



Урок-казка
 «У гостях у  Попелюшки»

Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів з теми «Основні класи неорганічних сполук»; визначити рівень навчальних досягнень учнів з теми, розуміння основних понять, уміння використовувати їх на практиці. Продовжити формувати логічне мислення, розвивати уяву, пам'ять, уміння робити висновки. Виховувати пізнавальний інтерес до хімії.
Тип уроку: комбінований.
Методи навчання: узагальнення й систематизації знань та умінь з вивченої теми, програмовий контроль знань, групове та самостійне виконання вправ та задач.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань.                              
1)      Бесіда за питаннями:
1.       Що таке оксиди?
2.       Як класифікують оксиди?
3.       Які речовини називають кислотами?
4.       Яка існує класифікація кислот?
5.       Як визначити валентність кислотного залишку?
6.       Які речовини належать до основ і як їх класифікують?
7.       Що являють собою солі?
ІІІ. Повідомлення теми уроку .
Сьогодні у нас буде не зовсім звичайний урок. Ми побуваємо в одній добре вам відомій казці, зустрінемося із героїнею, яку ви дуже любите. Ми побуваємо у гостях у Попелюшки (вивішується малюнок Попелюшки).
На цьому уроці хімії будемо не тільки учнями, а станемо «чарівниками», тому що тільки чарівники творять чудеса.
Ми повинні допомогти Попелюшці виконати всі завдання Мачухи (вивішується малюнок Мачухи).
Подивіться Попелюшка стривожена. Вона турбується: «Чи встигну я на королівський бал?» сьогодні на уроці ми закріпимо знання про класи неорганічних сполук, які вже вивчили.
Саме перш розділіться на три команди і кожна команда придумайте собі назву.
За кожне правильно зроблене завдання команда буде отримувати бали.
ІV. Розв’язування вправ та задач.
1.       Перше завдання Мачухи : прополоти грядки на її городі з морквою, буряком і помідорами. А грядки Мачухи це такі завдання. ( Правильно зроблене завдання оцінюється в 2 бала.)
Оформлення дошки :
1.                     З поданого переліку виписати окремо формули оксидів та назвати їх: NaOH, Na2ONa2CO3CaOCa(NO3)2CaCO3SO2H2SO3CO2.
                          


1.                 З поданих формул речовин виписати формули кислот і назвати їх: С3Н4, H2SCa(OH)2HPO3K2OHFHNO3H2CO3.



1.                      З поданого переліку формул речовин виписати формули основ і назвати їх:      Cu(OH)2Na2OKOHH3PO4PbOCl2KMnO4NaClZn(OH)2Mg(OH)2.


(Робота диференційована на три команди.
Три учні, по одному від команди, біля дошки "прополюють" свою грядку, команди працюють в зошитах, виконуючи свій приклад: учням заздалегідь роздані малюнки моркви, буряка, помідора, що вказують, які грядки прополювати).
2.       Друге завдання Мачухи: перебрати фрукти. (3 бала)
Оформлення дошки: 











     








            1                           2                         3


Вам потрібно розкласти солі на три корзинки: хлориди покласти в першу, сульфати – в другу, а карбонати – в третю.
Завдання перевірити легко: в першій корзинці повинні бути тільки груші, в другій – яблука, а в третій – сливи.
3.       На дошці малюнок гарбуза.
У третьому завданні вам потрібно гарбуз перетворити на карету, у якій Попелюшка поїде на бал. (3 бала)
Написати рівняння реакцій, за допомогою яких можна здійснити такі перетворення:
1.       S→SO2→H2SO3→Na2SO3
2.       Cu→CuO→CuCl2→Cu(OH)2
3.       Ba→BaO→Ba(OH)2→BaCl.
Ось ми і допомогли перетворити гарбуз на карету (на дошку чіпляю малюнок карети).
4.       Допомогти Попелюшці вирішити наступну задачу допомагав Незнайко. Він хотів перетворити шість мишок на коней. Для цього йому треба було розв’язати задачу Мачухи: знайти молярну масу ортофосфатної кислоти. Незнайка вирішив задачу, у нього вийшло 98. Але миші чомусь не перетворювалися на коней. Чому? Давайте ми допоможемо Попелюшці перетворити мишей на коней. Де Незнайко допустив помилку? (Учні шукають помилку.)

  
І так карета в нас вже є, коні також є, отже, нам ще потрібен кучер. Зараз своєю «чарівною» роботою  перетворимо великого пацюка на кучера. Для цього потрібно виконати наступне завдання Мачухи.
5.       Завдання.
Розв’язати задачу з підручника.
1.       Ст. 84 №3.
2.       Ст. 66 №5.
3.       Ст. 61 №5.

Ось і пацюк став кучером.

  
Наша Попелюшка готова їхати на бал. А ми з вами давайте підіб’ємо підсумки. Порахуємо бали і визначимо, яка команда в нас перемогла.

V. Підсумок уроку.
Нагородження переможців.

VІ. Домашнє завдання.

Комментариев нет:

Отправить комментарий