вторник, 9 декабря 2014 г.


Брейн-ринг
«Невідоме про відоме»
Урок-гра для 9 – 11 класів
Мета: повторити пройдений матеріал органічної хімії та  систематизувати основні теоретичні положення теми, збільшити  інтерес школярів до курсу хімії. 
Правила гри: у грі будуть брати участь три команди, кожна з яких складається з шести учасників. Спочатку встановлюється послідовність участі команд у грі методом жеребкування. Після оголошення питання дається час для обговорення – 1 хвилина. Команда, яка допустила фальшстарт, втрачає право відповіді на задане запитання, а команда суперників має час на обговорення питання – 1 хвилину. Якщо одна з команд дала неправильну відповідь, то іншій команді дається додатково 20 секунд на обговорення. Якщо жодна з команд не дала вірної відповіді, то за наступне питання розігрується 2 бали, якщо не дано відповіді на друге запитання, то розігрується три бали, але якщо команди не дали відповіді на три запитання, вони дискваліфікуються.відбірковий раунд проводиться до 5 балів. Фінальна гра – до 7 балів.

Питання.
1.            Чому вугілля, торф, зерно не можна зберігати у великих купах?
Вугілля, торф, зерно, борошно та інші сипкі горючі матері
али не можна зберігати у великих купах. Усі вони повільно окислюються киснем повітря і в їх товщі виникають високі температури. Бо тепло, що виділяється, не розсіюється через низьку теплопровідність горючих.

2.            Чому суворо заборонено заводити автомобіль у зачиненому гаражі?
Монооксид карбону СО ("чадний газ") — смертоносна і підступна отрута, яка зв'язується з гемоглобіном крові міцніше, ніж життєдіяльний кисень. Особливо багато СО (до 12%) у вихлопних газах автомобіля. Траплялись випадки, коли деякі необачні водії зимової пори залишались ночувати в автомобілі, що стояв у гаражі, двері якого були зачинені. Щоб зігрітись, вони вмикали двигун — і він працював на холостих обертах. Як правило, люди гинули, бо завести мотор у невеликому гаражі при зачинених дверях — самогубство.

3.            Чи шкідливо пити дистильовану воду?
Дистильована вода не містить солей, тому має неприємний смак. Пити таку воду шкідливо, бо вона вилучає солі з клітин організму, що призводить до їх відмирання.

4.            Який хімічний елемент О.Є. Ферсман назвав «елементом життя і мис­лення» ?
Фосфор. Вуглеводний обмін у клітинах мозку неможливий без фосфорорганічних сполук. Процес перетворення хімічної енергії в розу­мову відбувається завдяки окисненню вуглеводів з участю фосфатів.

5.            Чому вода не горить?
Вода — це продукт повного згоряння водню і тому горіти не може.

6.           Цей елемент було названо на честь синів Геї (богині Землі) та Урана (бога Неба), могутніх і грізних богів. Це елемент 4-го періоду IV групи побічної підгрупи періодичної системи Д.І. Менделєєва. (Титан)

7.            Чи бував Д. І. Менделєєв на Україні? (Так)

8.            Хто і коли вперше запропонував електронну теорію окис­лювально-відновних процесів? (У 1914 р. Л. В. Писаржевський (1874—1938) —видатний український радянський хімік, академік АН СРСР.)

9.            Яких хімічних елементів в космосі найбільше? (Водню і гелію. Вважають, що в космосі 76% за масою водню, 23% гелію й приблизно 1% інших елементів. Маса Сонця складається на 60% з водню .)

10.       Відомий хімік Джозеф Прістлі писав, що кисень не роз­чиняється у воді. Чи так   це? (Ні. Кисень розчиняється у воді, хоч і не дуже добре. Роз­чиненим у воді киснем дихають, наприклад, риби й інші меш­канці водойм.)

11.       Назвіть речовину, що є майже у кожному домі. Вона забарвлює полум’я в жовтий колір, а при дії оцту виділяє газ. (Харчова сода)

12.       Під час потрапляння кислоти на шкіру для її нейтралізації використовують слабкий розчин харчової соди. Чому в разі отруєння оцтом людині не можна давати пити розчин соди? ( Утворюється значна кількість вуглекислого газу, що може розірвати шлунок. Краще дати травмованому збиті у воді яєчні білки.)

13.      Для чого в медицині використовують натрій хлорид? (У вигляді ізотонічного, або фізіологічного, 0,9%-го розчину при значних утратах крові для підвищення її тиску.)

14.      Яку речовину не рекомендується вживати або зменшити споживання при захворюваннях нирок та серця? (Кухонну сіль)

15.       Який елемент є основою неживої природи? (Кремній (Силіцій). Він входить до складу багатьох гірських порід і силікатів. З кремнію і кисню складається один з найпоширені­ших мінералів — діоксид кремнію.)
16.      Яку сполуку можна назвати основою основ хімічної про­мисловості? (Сульфатну кислоту; її застосовують у багатьох галузях хі­мічної та інших видів промисловості.)
17.       Який метал необхідний для надання листю рослин зеле­ного кольору? (Магній. Він входить до складу хлорофілу.)
18.       Що таке «чорне золото»? («Чорним золотом» називають нафту за її велике госпо­дарське значення.)
19.      Яка країна своєю назвою зобов’язана хімічному елементу? (Аргентина – «Аргентум»)
20.      Недостатня кількість в людському організмі якого хімічного елементу викликає хворобу щитовидної залози – зоб? (Йод)
21.      Який хімічний елемент зміцнює емаль зубів? (Флуор)
22.      Як називаються речовини, що прискорюють хімічні реакції? (Каталізатори)
23.      Як називаються речовини, що сповільнюють хімічні реакції? (Інгібітори)
24.       Якими солями органічних кислот можна вмиватися як милом? (Натрієвими і калієвими солями деяких органічних кис­лот (пальмітинової, стеаринової, олеїнової тощо). Вони і є ос­новою мила.)
25.      Назвіть формулу глюкози. 6Н12О6)
26.      Як називають самочинне руйнування металів і сплавів унаслідок взаємодії їх із зовнішнім середовищем? (Корозія)
27.      Надлишок якого елемента спричиняє руйнування зубів, нігтів та волосся, а нестача його призводить до тих самих наслідків? (Фтор)
28.      Під час взаємодії якої кислоти з металами водень не виділяється? (Нітратної)
29.      Як називається реакція між основами та кислотами, в процесі якої утворюються сіль та вода? (Реакція нейтралізації)
30.      Хто запропонував назву «органічна хімія»? (Й.Я. Берцеліус)


Комментариев нет:

Отправить комментарий